Praktický nácvik a trénink postupů pro zvládnutí krizových situací v péči o děti a dospívající s duševní poruchou v Psychiatrické nemocnici Bohnice
Název projektu: Praktický nácvik a trénink postupů pro zvládnutí krizových situací v péči o děti a dospívající s duševní poruchou v Psychiatrické nemocnici Bohnice.
English project title: Practical training and procedures for managing crisis situations in care of children and adolescents with mental disorders in Bohnice psychiatric hospital.
Finanční mechanismus: Fondy EHP 2014-2021
Programová oblast: ZD – Program Zdraví
Číslo projektu: ZD-ZDOVA1-009
Příjemce podpory: Psychiatrická nemocnice Bohnice
Plán realizace projektu: 1. 3. 2021 – 30. 6. 2023
Výše uděleného grantu: 5 963 900 Kč
Web zprostředkovatele programu: www.fondyehp.cz/zdravi
Cíl projektu: Vytvoření centra pro simulační kurzy v psychiatrii, ve kterém bude prováděno školení zdravotnických týmů v řešení akutních stavů u dětí a dospívajících s duševní poruchou, a to zejména s využitím vhodných komunikačních dovedností a deeskalačních technik.
Psychiatrická nemocnice Bohnice neměla před tímto projektem pro zdravotníky, kteří pracují s dětmi a adolescenty, vhodné vzdělávací aktivity orientované právě na specifika pedopsychiatrie. Dosavadní školení zaměstnanců byla zaměřena na péči o dospělé nemocné, kteří tvoří naprostou většinu pacientů příjemce. A vzhledem k jen minimálnímu počtu nedospělých pacientů v PN Bohnice, nemohlo zařízení alokovat již žádné prostředky na vytvoření kurzů zaměřených na děti a adolescenty. Školení koncipovaná na práci s dospělou klientelou nelze využít pro tým zdravotnických a pedagogických profesionálů pracujících na oddělení dětské psychiatrie, protože průběh mnoha duševních poruch se v dětském či adolescentním věku projevuje jinak než v dospělosti. A navíc je současně nutno brát na zřetel mnoho odlišností v potřebách dětí a také jejich rodin (často dysfunkčních). Z rozpočtu žadatele by simulační tréninky týmů pracujících s dětmi a dospívajícími vůbec nemohly vzniknout.
Naším projektovým cílem je pravidelným nácvikem a realistickým simulačním tréninkem celých kompletních týmů zdravotnických pracovníků dětského oddělení přispět k větší jistotě v řešení komplikovaných a akutních situací v péči o duševně nemocné děti a adolescenty. Chceme co nejvíce omezit počet nežádoucích událostí, při kterých by byly nějakým způsobem ohrožené děti a adolescenti či personál, který se o ně stará. Rovněž chceme zabránit tomu, aby problematický okamžik do takové situace přerostl, a tím i snížit četnost nutnosti použití omezovacích prostředků u dětí a adolescentů. Sofistikovaným simulovaným nácvikem zdravotnických týmů v problematických, kritických, avšak realistických situacích zvyšujeme efektivitu a optimální chování týmu, a navíc můžeme i předcházet eventuálním pochybením personálu vyplývajících z nezkušenosti či nezvládnuté koordinace týmu v momentech, které je potřeba řešit rychle a také metodicky správně. Často jde totiž o tak vysoce naléhavé situace, že velkou měrou ovlivňuje jednání týmu vysoký stres.
Hlavní cílovou skupinou projektu jsou děti a adolescenti s duševní poruchou, kteří jsou hospitalizováni v Psychiatrické nemocnici Bohnice. Druhou cílovou skupinou jsou zdravotníci, kteří se o ně starají. Zdravotníci zde působí jako zprostředkující subjekt, kteří zvyšováním své kvalifikace a pracovních schopností přinášejí pozitivní efekty hlavní cílové skupině, tedy dětským a dospívajícím pacientům. Psychiatrická nemocnice Bohnice má projektem vypracovaný a prováděný ucelený systém pravidelných simulačních kurzů. Simulační cvičení proběhnou podle scénářů ze skutečného provozu dětského oddělení, prostřednictvím dospělých herců adolescentního vzhledu, v realisticky připraveném prostředí simulačního centra a podmínkách, tedy ve formě, jak by zdravotníci byli nuceni danou situaci řešit na pracovišti.
Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci Fondů EHP 2014-2021 částkou 5 963 900 Kč.