36
Ambulance stimulačních metod (rTMS)
Ambulance stimulačních metod se nachází v nových prostorech oddělení 36. Disponuje nejmodernějším přístrojovým vybavením umožňujícím neinvazivní neurostimulační léčbu podle současných vědeckých poznatků.
Repetitivní transkraniální magnetická stimulace (rTMS)
rTMS je moderní neinvazivní neurostimulační metoda vhodná k léčbě vybraných duševních onemocnění. V minulosti pouze výzkumná metoda dnes dozrála v plnohodnotnou součást léčby vybraných duševních onemocnění. O její účinnosti existuje dostatek důkazů, je také součástí aktuálních doporučených postupů Psychiatrické společnosti ČLS JEP.
Metoda spočívá v ovlivnění neuronální aktivity určitých částí mozku pomocí magnetického pole.
Metoda je obvykle dobře tolerována a má jen minimum nežádoucích účinků. Největšího efektu léčby touto metodou se dosahuje v kombinaci s farmakoterapii. Tato metoda je dostupná pro ambulantní i hospitalizované pacienty.
Léčba pomocí rTMS v Ambulanci stimulačních metod je vhodná pro následující stavy a diagnózy:
- Deprese: unipolární, bipolární, poporodní, při poruše osobnosti
- Obsedantně kompulzivní porucha
- Negativní symptomy u schizofrenie
- Farmakorezistentní auditivní halucinace u schizofrenie
- Posttraumatická stresová porucha
- Tinnitus
Kontraindikací je přítomnost kovových předmětů v hlavě:
- Svorky po operaci mozkových tepen
- Elektrody pro hlubokou mozkovou stimulaci
- Kochleární implantát
Z bezpečnostních důvodů se rTMS také neprovozuje u pacientů s implantovaným kardiostimulátorem. Překážkou léčby nejsou rovnátka, plomby, ani implantáty v kostech čelisti nebo jinde v těle.
Výhodou metody je absence závažných nežádoucích účinků. Nežádoucí účinky jsou minimální, dobře tolerované a jsou vázané pouze na samotný průběh stimulace nebo krátce po ní – přítomna může být mírná bolest hlavy povrchově během aplikace.
V literatuře je velmi vzácně popisovaný epileptický záchvat u predisponovaných pacientů. Riziko této vzácné komplikace je dále minimalizované individuálním nastavením parametrů stimulace u každého pacienta.
Léčba trvá obvykle 4 týdny v závislosti na indikaci. Po dobu 4 týdnů absolvuje pacient každý den 1 aplikaci, spolu jde o 20 aplikací. Celkový počet předepsaných aplikací a tedy i délka léčby se může lišit v závislosti na doporučení lékaře, obvykle je délka léčby v rozmezí 3 až 6 týdnů.
Při první návštěvě pacienta v ambulanci probíhá vstupní konzultace s lékařem. Lékař dále nastaví parametry magnetické stimulace. Délka aplikace je obvykle 10-20 minut dle zvoleného stimulačního protokolu. Není potřebná žádná specifická příprava před aplikací. Během aplikace pacient sedí v pohodlném polohovacím křesle, k hlavě má přiloženou stimulační cívku, která vytváří pulzy magnetického pole. Po sezení nemá pacient žádná omezení, je možné i řídit. Efekt léčby se projevuje po 3 až 4 týdnech od zahájení.
Objednání
Pro objednání do Ambulance stimulačních metod je potřeba lékařská zpráva a žádanka od ambulantního psychiatra (v případě tinnitu od ORL lékaře). Lékařskou zprávu a kontakty (telefon, email) pacient zasílá na email rtms@bohnice.cz
Personál ambulance poté pacienta kontaktuje a domluví termín první návštěvy. Časy druhé a další aplikace jsou plánované při první návštěvě. rTMS se v ambulanci provozuje obvykle v čase 9:00 až 14:30, pacient dostane přesný čas aplikaci pro každý den léčby.
Provozní hodiny
Denně: 9:00 – 14:30 hodin
Vstup dětí mladších 15 let je povolen
Informace
Telefon
(+420) 284 016 923
Doplňkové informace