Prezentace terapeutických dílen

Terapeutické dílny Psychiatrické nemocnice Bohnice prezentují svou činnost na veřejnosti zejména prodejem předmětů zhotovených při pracovní a činnostní terapii a ukázkami některých používaných řemeslných technik při léčebné terapii. Zájemcům jsou k dispozici propagační materiály, které podrobně popisují činnost jednotlivých dílen.

Zástupci terapeutických dílen se tradičně účastní kulturně společenských akcí v areálu nemocnice např. hudebně divadelního festivalu Mezi ploty, multižánrového festivalu Babí léto, autosalonu Legendy, barevného běhu Barvám neutečeš, Vánočních trhů a dalších akcí.

Pravidelně poslední víkend v červenci pořádají pracovníci terapeutických dílen ve spolupráci s Hradem Houska festival Bohnice na Housce.

Terapeutické dílny PNB se také prezentují na dalších akcích, kterými jsou např.: Starobohnické posvícení a Vánočním těšení ve Starých Bohnicích, oslavy pálení čarodějnic na Pankráci, velikonoce v Zoo Praha, Unitid Islands, Bláznivý festival, výstavy v Kulturním centru Dolní Chabry a dalších.

V dílně se lze naučit poměrně jednoduché výrobě parafínových svíček. Používají se různé formy, k dispozici je množství barev a způsobů dekorování. Pacienti v této dílně by měli být klidní (práce s horkým materiálem) a alespoň částečně schopni samostatné činnosti. Výroba svíček je vhodná pro kohokoli. Je potřeba troška trpělivosti a manuální zručnosti při nalévání vosku do formy. Výsledné výrobky jsou velice dekorativním dárkem.

Dřevařská dílna nabízí poměrně pestrou paletu nejrůznějších aktivit. Zejména je příjemným útočištěm pro ty, kteří mají v lásce práci se dřevem, popř. rádi malují. Základní činností je zhotovování dekorativních předmětů ze smrkového, lipového dřeva, překližek aj. Výsledkem bývají originální dřevěné hračky, obrázky, šperky, nejrůznější skládačky atp. Ti zručnější a odvážnější mají možnost objevit půvab práce s řezbářskými noži a dláty. Z lipového dřeva pak vznikají pozoruhodné dřevěné plastiky, misky, lžíce aj.

Tato dílna je vybavena rozmanitou strojní technikou (el. lupénková pilka, sloupová vrtačka, soustruh na dřevo, pokosová pila, pásová pila, ruční obráběcí stroje, atd.), díky které si mohou pacienti vyzkoušet základy drobné truhlářské práce. Oblíbenými výrobky jsou nejrůznější dekorativní i účelové předměty. Stoličky, police, budky pro zvířátka, krmítka, závěsy na květináče, kolíkové i jiné stávky na tkaní, rámy na obrazy atp. Strojní dílna nabízí i nepřeberné množství jiných a jednodušších aktivit (broušení, tmelení, natírání, lakování,…atd.), takže své místo v ní bez problémů naleznou i ti méně technicky zdatní.

Zde mají pacienti možnost nahlédnout do tajů tiskových a knihařských technik. Tato terapie je vhodná pro širokou klientelu, neboť se práce dá rozdělit na několik fází. V knihařské dílně začínají pacienti nejdříve skládat archy papíru na tři lomy. Další technikou se kterou se seznámí je bigování, lepení předsádek a snášení archů do bloků. Následně na to začínají s lepením desek, bloků a vazeb. Tisk linorytu a tisk na zlatícím listu (tisk za tepla) je pod vedením zkušeného terapeuta.

Jednou z nejjednodušších činností v textilní dílně je příprava (stříhání) úpletu a molitanu na vycpání textilních hraček, vystřihování šablon a střihů z papíru. Pacienti si mohou vyzkoušet šití na stroji i naučit se ručnímu šití nejrůznějšími stehy. Zkoušejí i drhání a tvorbu krajky, šité i paličkované. Největší oblibě se těší textilní zvířátka z batikovaných látek, plněná molitanem a malovaná barvami na textil. Oblíbené je i batikování, praktikujeme vázanou i sypanou batiku. Na batikovaném výrobku se velmi hezky vyjímají tisky gumovými razítky, které si pacienti mohou zhotovit rovněž podle vlastního návrhu.

V keramické dílně si mohou pacienti všech věkových kategorií a různých schopností zkusit vytvořit vlastní výrobek od jeho vymodelování (možnost vytváření i na hrnčířském kruhu), až po konečnou povrchovou úpravu glazováním a vypálením v keramické peci. Keramická hmota má efekt rehabilitační (vhodné i pro starší pacienty) i relaxační. Není důležité vytvořit umělecké dílo, ale vyzkoušet si vlastnosti hlíny, pohrát si s ní a pobýt v příjemném prostředí.

tato dílna rozšiřuje aktivity dílny textilní. V dílně jsou k dispozici tkalcovské stavy, lze si vyzkoušet tkaní koberců a gobelínů, tkaní drobnějších textilních výrobků dle vlastního návrhu nebo oblíbených sedáků na židle. Dále si zde můžete vyzkoušet tkaní drobných náramků či pásků na ručních stávcích či tkalcovských rámech. Pro znalé je v dílně k dispozici i kolovrátek.

v dílně pacientům nabízíme dva tipy šperkařské práce. První je korálkování. Pacienti tímto způsobem mohou procvičit jemnou motoriku rukou a soustředění. Navlékají zde náramky, náhrdelníky, ale i náušnice z malých i velkých korálků. Na první pohled se může zdát technika složitá, avšak terapeut vám vše předvede. Druhou aktivitou je drátování – stará slovanská technika používána na užitkovou keramiku, dnes však slouží k dekorativním účelům. Pacient pod vedením terapeuta si vyzkouší odrátovat hrníček, kámen nebo dekorativní sklo. Mohou si však zkusit i tvarovat drát speciálními kleštičkami a vytvořit si tak originální náušnici, šperk.

Dílna nabízí seznámení se základními technikami košíkářství. Pacienti si zde mohou během několika sezení zhotovit menší výrobky jako misky na pečivo, ošatky, obaly na květináče a nejrůznější dekorace. K dispozici mají různé materiály tuzemského ale i exotického původu jako vrbové proutí, ratanový pedig, mořská tráva, kroucený palmový list, kukuřičný provaz, lýko, bambus a další. Finální výrobky lze ještě dále upravovat barvením, mořením a lakováním.

Dílna se specializuje na řemeslnou i tvůrčí práci s papírem. Pacientům nabízí rozmanitou škálu činností od těch nejjednodušších až po náročné pracovní postupy, např. tisk přes šablonu, linoryt, monotyp, slepotisk, mramorování olejovými barvami. Velmi žádaná je výroba ručního papíru. V dílně vznikají kašírované objekty, stínidla na čajové svíčky, lampiony, dárkové krabičky a taštičky, notýsky, větrníky. Oblíbené jsou batikované obaly na CD. Pacienti mohou skládat origami, kreslit, malovat, vytvářet koláže nebo se zabývat prostorovou tvorbou.

Dílna zaměřená na práci se sklem, nabízí úvod do techniky vitráže a skleněné mozaiky, spékání skla a další. Pacienti si zde mohou vyrobit rozmanité druhy šperků – oblíbené jsou zejména náušnice a přívěšky na krk. Ač se může nezasvěcenému práce zdát složitá, nevyžaduje předchozí řemeslné zkušenosti ani fyzickou sílu.
Vybavení dílny sponzorovala vývojářská společnost fnx.io

Nabízejí se zde různé výtvarné techniky: kresba, malba, grafika, potisk, linoryt a mnohé další. Při příznivém počasí se aktivity mohou realizovat i mimo prostory ateliéru.


BOHNICKÝ FACEBOOK
 
Luboš Chlad, DiS.
oddělení vnitřní a vnější komunikace
Ústavní 91, 181 02 Praha 8
T: 284 016 106, M: 734 785 077
E: lubos.chlad (zavináč) bohnice.cz
www.bohnice.cz