# Koncert Bolestné Echo Času v Divadle Za plotem

Koncert Bolestné Echo Času v Divadle Za plotem v areálu Psychiatrické nemocnice Bohnice.
V pátek 6. května v 16 hodin, k uctění lidského odkazu Evy Sachs, i všech nevinných obětí holocaustu, největšího zločinu v dějinách, jistěže i současných zbytečných obětí válečných hrůz na Ukrajině.

Koncert proběhne v rámci projektu „Jiné Cesty“, ve spolupráci PNB s Evropskou Nadací R.M. Rilka. Koncert je určen pacientům PNB, jejich hostům, i veřejnosti.

Na slavnostním koncertě, který připomene lidský i umělecký odkaz Evy Sachs a bude i celospolečenským významným apelem, zahraje klavírní trio Vyšehrad, finálový účastník soutěže Concertin Praga 2021, ve složení Natálie Toperczerová – housle, Pavel Praženica – klavír a David Pěruška – violoncello. Jejich hosty budou další úspěšní fináloví účastníci této mezinárodní interpretační soutěže, německý houslista Mark Anthony Lewin a polská violistka Oliwia Stawick, kteří se představí i v sólových skladbách.

Na programu bude Klavírní trio g-moll Op. 15 Bedřicha Smetany, Passacaglia C.G. Händla v úpravě J. Halvorsena a v interpretaci Natálie Toperczerové s Oliwií Stawick, zazní i Klavírní kvintet Antonína Dvořáka A-dur, č.2, Op. 81, ve kterém s Triem Vyšehrad zahrají Mark Anthony Lewin i Oliwia Stawick.

Vstupné dobrovolné, návštěvník koncertu si zdarma může odnést jako dárek knihu Bolestné echo času, s autentickými, skrývanými dopisy Evy Sachs z Terezína, Ty psala v okamžicích naprostého zoufalství své přítelkyni z ostravského dětství Blaži, tehdy bez jakékoliv reálné naděje, že jí dopisy, ukrývané pod prkny podlahy, bude někdy moci ještě předat.

Budeme se těšit na Vaši účast

Eva Sachs se narodila 30. ledna 1924 v Ostravě jako Eva Zifferová, jediné dítě svých rodičů, a jako jediná z židovské rodiny, včetně prarodičů, holocaust přežila. Zemřela jako renomovaná malířka v roce 2014 v New Yorku, v dožitých devadesáti letech.

Tento pohádkový zázrak se naštěstí stal, obě přítelkyně se po konci války na Moravě setkaly a Eva mohla své dopisy předat. Po mnoha letech se sešly znovu ve Vídni, kde Blaži dopisy Evě vrátila, protože je, již velmi nemocná, neměla komu předat, kdežto Eva je v New Yorku mohla poskytnout svým dětem i vnoučatům, jako autentický dokument hrůz válečné doby a utrpení holocaustu. Dopisy tak navždy zůstanou uchovány i formou knihy, kterou obdržíte jako dárek a kterou vydala nadace u příležitosti výstavy obrazů Evy Sachs v Praze v roce 2008. Eva tehdy dala nadaci svolení k tomu, aby tyto důvěrné a zoufalé dopisy mohly být knižně zveřejněny.