# Dobrá dílna

Domů / AKTIVITY / Dobrá dílna

V dílnách Dobrého místa se tříbí talenty

Tvůrčí dílny (literární, publicistická a divadelní), které ve spolupráci s Psychiatrickou nemocnicí Bohnice realizuje spolek Dobré místo, uzavřou na konci dubna první rok svého fungování v rámci projektu podpořeného z Norských fondů. „Dílny budou v Bohnicích pokračovat minimálně další rok. Chceme je udržet co nejdéle. Zvláště divadelní a literární dílna zaujaly spoustu lidí, kteří mají vlastní zkušenost s duševním onemocněním,“ říká předseda spolku Dobré místo a vedoucí publicistické dílny Josef Gabriel. Podle něj je mezi účastníky dílen mnoho nadaných jedinců. „Mají možnost vyzkoušet si, co v nich je a rozvíjet svůj talent,“ dodává J. Gabriel.

Publicistická dílna se zaměřuje na zdravotně sociální situaci vážně duševně nemocných lidí a jejich postavení ve společnosti. „Jde nám o to, aby si vyzkoušeli novinářský způsob psaní a naučili se vyjádřit svůj názor na věci, které se jich dotýkají. Dílnu se mnou vede David Ašmbryl, který má vlastní zkušenost s duševním onemocněním a dlouhodobě spolupracuje s různými rozhlasovými stanicemi,“ uvádí J. Gabriel. Dalším lektorem publicistické dílny je Marcela Krylová, editorka zdravotně-sociálního portálu Lidé mezi lidmi, která externě pracuje také jako editorka regionálních částí denníku Právo.

Literární dílnu vede básnířka a prozaička Kateřina Kováčová společně s Tomášem Vaňkem, který vystudoval komparatistiku a svoje zkušenosti s duševním onemocněním sděluje jako peer lektor také studentům na vysokých školách. „Tvůrčí psaní vede k rozvoji sebereflexe, která je v případě mnoha onemocnění jedním z pilířů procesu zotavení. Snažíme se účastníkům literární dílny vytvořit bezpečné prostředí pro sdílení tvůrčích i životních zážitků,“ říká Tomáš Vaněk. Vedle příležitostí k rozvíjení vlastního literárního talentu se uskutečnilo několik autorských čtení a setkání se známými osobnostmi z literárního světa.

Divadelní dílna pod vedením Martiny Čurdové, divadelní lektorky a režisérky, realizuje nízkoprahovou formu divadla, do které se může zapojit se může kdokoliv, kdo má chuť, i když nemá „talent“ a žádné předchozí zkušenosti. Na vedení dílny s ní spolupracují arteterapeutka a divadelnice Markéta Pekárková a Michal Kašpar, který se společně s dalšími lidmi se zkušeností s duševním onemocněním zabývá improvizačním typem divadla.

Literární i publicistická dílna se konají v areálu Psychiatrické nemocnice Bohnice v podkroví oddělení č. 19. Divadelní dílna probíhá v bohnickém Divadle Za plotem. Podrobnější informace o konání dílen získáte na telefonním čísle 777 733 400.