Duševní nemoc a druh péče
Psychicky onemocnět může každý. S nejrůznějšími problémy (zdravotními, rodinnými, pracovními, atd.) se v různých etapách života potýká každý člověk. Vlivem nadměrného stresu, nepříznivých životních okolností nebo z biologických příčin se může u každého z nás objevit duševní onemocnění.
Vážné duševní onemocnění člověka ochromí a znemožní mu každodenní fungování, podobně jako zlomená noha. Jedná se o onemocnění mozku (nesrovnatelně složitějšího orgánu, než jsou lidské kosti), které se projevuje různými poruchami psychického fungování – v myšlení, prožívání a chování člověka.
Problémy způsobované duševním onemocněním není možné překonat pouhou vůlí, nevyplácí se je bagatelizovat nebo ignorovat. Naopak, čím dříve je zahájena adekvátní léčba, tím větší je naděje na vyléčení. Při včasném rozpoznání nemoci je možné zabránit jejímu plnému rozvinutí.
Komplexní odborná pomoc v klidném areálu Psychiatrické nemocnice Bohnice, čas strávený na lůžku mimo každodenní shon, režimová opatření i nabídky terapeutických a rehabilitačních aktivit směřují k tomu, aby se pacienti mohli v co nejlepším zdravotním stavu znovu vrátit ke svým aktivitám a k životu v domácím prostředí.
V Psychiatrické nemocnici Bohnice se léčí různé skupiny pacientů. Nejpočetnější skupinou jsou lidé starší 18 let, u nichž se projevila nějaká forma duševního onemocnění. Zajišťování psychiatrické péče pro dospělé pacienty je hlavním úkolem nemocnice. Děti od sedmi do osmnácti let tvoří v Psychiatrické nemocnici Bohnice nejméně početnou, avšak mimořádně důležitou skupinu pacientů.
Vyšší věk přináší vyšší riziko vzniku některých duševních onemocnění, především demencí. Jejich léčba vyžaduje specifický léčebný i ošetřovatelský přístup. Proto představuje psychiatrická péče o seniory samostatný druh péče.
Samostatnou skupinu duševních onemocnění tvoří závislosti. Odbornou adiktologickou péči využívají lidé, u kterých vznikla porucha v souvislosti s užíváním návykových látek či s jinými formami závislostního chování.